Możliwość skorzystania ze świadczenia jest już przychodem

Nadal szeroko poruszaną kwestią są skutki uchwały pełnego składu Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 października 2011 r., sygn. II FPS 7/10. Rozwinięciem uchwały w zakresie określenia pracownikowi przychodu jest wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2012 r. (sygn. II FSK 2740/11), w którym NSA stwierdził, że sama możliwość skorzystania ze świadczenia przez pracownika, stanowi już podstawę do wskazania po jego stronie przychodu.

Oznacza to, że pracodawca, oferując swoim pracownikom, jakiegoś rodzaju świadczenie, które jest dla nich darmowe (np. umożliwienie De geweldige casino spellen van RoxyVooral de slots van Roxy Palace  verdienen speciale aandacht. korzystania z samochodu służbowego, abonament na opiekę medyczną, oddanie do dyspozycji pracownika służbowego telefonu komórkowego) zobowiązany jest do odprowadzenia nie tylko należnej zaliczki na podatek dochodowy, ale i składek ZUS.

Pracodawcy muszą się liczyć z tym, iż ich dotychczasowa praktyka, związana z finansowaniem pracownikom wyjazdów integracyjnych, imprez w restauracjach, czy też dawaniem do dyspozycji infrastruktury będącej w zakładzie pracy, jak na przykład telefonów komórkowych, laptopów czy samochodów służbowych, musi ulec zmianie, aby nie narazić się na konsekwencje fiskalne.

Bez wątpienia tak uchwała NSA, jak i wyrok z dnia 17 stycznia 2012 r., dają w ręce organów skarbowych potężne oręża. Można się bez wątpienia spodziewać, iż organy skarbowe będą powoływać się na ww. orzeczenia i wydawać rozstrzygnięcia znacznie bardziej profiskalne, niż do tej pory.

Aplikant adwokacki. Specjalizuje się w prawie celnym, podatkowym oraz prawie własności przemysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *