Feel free to use this image just link to www.rentvine.com

VAT 2015 – Rozszerzenie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia na nabywców telefonów komórkowych, komputerów przenośnych i biżuterii

Głównym założeniem uchwalonej przez Sejm w dniu 20 lutego 2015 roku ustawy nowelizującej system podatku od towarów i usług, jest przesunięcie ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia VAT. Ustawa ma również na celu uszczelnienie rozliczeń podatku w obszarach, w których dochodzi do jego szczególnie dużych wyłudzeń.

Odwrotne obciążenie (reverse charge), określane również jako odwrócony VAT, jest mechanizmem, który zakłada, że to nabywca, a nie sprzedający, jest zobowiązany do odprowadzenia podatku. Nowelizacja przewiduje jego rozszerzenie na kolejne towary, takie jak: niektóre postacie złota, wyroby ze stali, telefony komórkowe, komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy), konsole do gier oraz biżuteria.

Ustawa wprowadza również nowe ograniczenia w zakresie możliwości rozliczenia podatku naliczonego. Odliczenie będzie uzależnione od ustalenia w jakiej proporcji pozostają towary w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Ponadto, nowelizacja wprowadza dodatkowe obowiązki ewidencyjne. Zgodnie z jej założeniami, podatnicy dokonujący dostawy towarów będą obowiązani do składania w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących w obrocie krajowym.   

Zasadnicza większość postanowień zawartych w ustawie nowelizującej wejdzie w życie już z dniem 1 lipca 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *