ePUAP, PUE

“Składki ZUS” – wreszcie dostęp do bazy ZUS przez internet

Zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dobrą wiadomość – udostępnił długo oczekiwaną Platformę Usług Elektronicznych (PUE), która umożliwia płatnikom składek oraz ubezpieczonym w wygodny sposób dowiedzenie się, czy wszystkie składki są zapłacone, a w przypadku pracowników czy i od kiedy ich pracodawca ich ubezpieczył i czy regularnie i terminowo opłaca za nich składki.

Aby móc uzyskać dostęp do PUE, należy w pierwszej kolejności być posiadaczem zaufanego profilu ePUAP (zaufany profil elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej). Zgodnie z ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. 2005 Nr 64 poz. 65 z późn. zm.), organy administracji od dnia 1 stycznia 2008 r. są zobowiązane przyjmować  wnioski i pisma w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Aby go otrzymać profil zaufany ePUAP wykonać następujące czynności:

  1. założyć konto na portalu www.epuap.gov.pl,
  2. złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego,
  3. udać się do jednego z wybranych urzędów: konsul, naczelnik urzędu skarbowego, wojewoda, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, by tam potwierdzić swoje dane osobowe z danymi wprowadzonymi do systemu, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Następnie należy przedłożyć w inspektoracie ZUS właściwym dla siedziby przedsiębiorcy lub miejsca zameldowania pracownika dowód poświadczenia profilu zaufanego, po czym urzędnik utworzy w platformie PUE konto, z poziomu którego można zaznajomić się z interesującymi nas informacjami odnośnie zobowiązań z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Co więcej, w przy korzystaniu z platformy PUE nie ma konieczności, aby udawać się do inspektoratu ZUS celem uzyskania poświadczenia o niezaleganiu w płaceniu składek (w przypadku płatników) – z poziomu portalu można wydrukować takowe poświadczenie, które ma moc zaświadczenia urzedowego.

Aplikant adwokacki. Specjalizuje się w prawie celnym, podatkowym oraz prawie własności przemysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *